Participare la conferinţe internaţionale

Participarea la conferinţe internaţionale reprezintă un punct important de diseminare a rezultatelor cercetărilor efectuate de către doctoranzii bursieri, prin faptul că se creează o interacţiune directă între doctorand cu lumea ştiinţifică internaţională.

Lucrările prezentate în cadrul conferinţelor trebuie să se încadreze în tematica tezei de doctorat şi să aibă un conţinut ştiinţific valoros.

Documentele necesare pentru obţinerea sprijinului financiar

- aplicaţie tip de sprijin financiar cuprinzând devizul estimativ al cheltuielilor de transport şi cazare.
- justificarea participării la eveniment având în vedere obiectivele proiectului DOC-CDI şi a programului individual de cercetare, avizată favorabil de conducătorul de doctorat
- copii după scrisoarea de acceptare a lucrării şi agenda evenimentului

Doctoranzii pot beneficia de o singură bursă de mobilitate ştiinţifică pe an universitar.
Formularele de aplicaţie se regăsesc la secţiunea Baza legislativă.